Průvod s bubeníky Blabuburo, roztocký Masopust 2016

Masopustní obchůzka (neveřejná událost)

8. února 2020

Hospodáři a hospodyně z Vršků, vězte, chystá se k vám veselá masopustní společnost. Koho navštíví, tomu se v dalším roce dobře povede.

Zaručeně nejlepší investice do vaší budoucnosti!

Maškary obchází, zpívají, tancují a vinšují. A také jedí a pijí… Když pro ně připravíte nějaké drobné pohoštění, přijdou i k vám.

Jak takové správné pohoštění pro maškary vypadá?

Může být to být jenom bábovka a čaj, může to být celý stůl koláčů, masa a mnoho pitího, může to být malé zastavení u jedné rodiny nebo společné místo u několika sousedů. Jen nezapomeňte, že část maškar jsou i děti a mají také žízeň a hlad! Odměnou vám bude hudba, tanec s Medvědem a vinšování.

Chcete-li, aby se u vás maškary stavily a vás neminuly, ozdobte svá vrata pentlí – a dejte prosím vědět Ditě Votavové na dita.votavova@roztoc.cz či 775 889 940, aby k vám maškary spolehlivě nasměrovala!

Masopust v Roztokách a Úněticích

 15. února 2020

Středočeské muzeum v Roztokách

Průvod městem Roztoky a na Holý vrch

Šapitó (u autobusové zastávky Roztoky, rozcestí Žalov)

Cena vstupenek

  • 0 Kč děti do 15 let
  • 250 Kčpředprodeji od 1. do 13. února 2020
  • 280 Kčpředprodeji či na místě v den Masopustu
  • Na místě bude posílena sekce předprodejových vstupenek (stačí mít vstupenku v mobilu), takže předprodej bude výrazně rychlejší než kupovat vstupenku na místě.
Magnum Jazz Bigband

18.00 Magnum Jazz Bigband

Dynamická dvacetičlenná kapela složená z mladých muzikantů nabitých entuziasmem. Bigband hraje swing, moderní jazz, ale i funky nebo rockpopové skladby v nejrůznějších aranžmá.

→ Magnum Jazz Bigband
Jana Vöröšová

20.00 Kdo je živý tomu hop

Vokálně instrumentální a zcela masopustní skladba ve světové premiéře a jedinečném scénickém provedení!
Vice níže! ↓↓↓

Rumbalgia

22.30 Rumbalgia

Opravdoví Španělé ze všech koutů Španělska, co hrají opravdovou španělskou rumbu jako řemen, nebo jako křen, nebo spíš třeba jako býk? Přijďte si s nimi zazpívat a zatančit. Až do roztrhání!

→ Rumbalgia

Kdo je živý, tomu hop

Kohout, Medvěd, Královna a Smrt

Čtyři z maškar Roztockého Masopustu se letos potkávají tam, kde se ještě nikdy nesešly – ve skladbě pro symfonický orchestr a sbor komponované skladatelkou Janou Vöröšovou pro Roztocký Masopust 2020, kterou bude dirigovat šéfdirigent Filharmonie Bohuslava Martinů a hlavní hostující dirigent Symfonického orchestru Českého rozhlasu v Praze, Tomáš Brauner.

Jana Vöröšová studovala skladbu v Praze, Bruselu a Paříži. Věci, které komponuje, mají výšku a hloubku. A rozhodně si to nemyslíme jen my v Roztoči – její skladba "Písně vrbového proutku" pro soprán a orchestr zvítězila v soutěži, kterou Česká filharmonie vypsala u příležitosti 100. výročí založení Československa. Na objednávku hudebního festivalu Pražské jaro pak Jana zkomponovala pro Saxofonové kvarteto Bohemia a akordeon Jany Bezpalcové skladbu "Atlas mraků". Masopustní skladba má název “Kdo je živý tomu hop” a hudební těleso, které ji uvede, jsme pojmenovali MASYF (masopustní symfoňák). A takový symfoňák jste ještě rozhodně neviděli.

Skladba má několik poměrně netypických motivů – myšleno společenských i hudebních, protože tyto věci se v sobě navzájem zrcadlí.

Prvním z nich je rozmanitost nástrojů a hlasů – Jana skladbu skládala pro nás. Pro orchestr, který se dal před Masopustem dohromady, se všemi jeho omezeními a rozmanitostí – tak, aby si zahrál každý. S podporou profesionálních hudebníků a zpěváků tak hrají lidé různých hudebních zkušeností.

Jana Roztocký Masopust dobře zná (ostatně pro něj složila skladbu pro korunovaci Královny, kterou už několik let milujeme a hrajeme). Zná masopustní maškary a zná také letošní Královnu, která je motivem třetí části skladby. Jako každý rok, Královna si přináší své téma. A letošní Královna je nevěsta. To není jen téma, ale fakt. A protože je letošní Královna i skvělá hudebnice, hraje první housle a součástí skladby je společná improvizace s jejím nastávajícím. A nepůjde jenom o vystoupení hudební, ale i scénické představení, kde se hudba potká s masopustními maškarami, jejich tancem a řáděním.

Neprozrazujeme toho už moc? Možná. Možná ne. Těžko vám prozradíme zážitek propojení skrze hudbu, který myšlenku Roztockého Masopustu jako svátku spojujícího lidi mezi sebou přenáší zase o kus dále a jinam. Těžko prozradíme hudební i slovní pointy skladby a vtip komunikace mezi orchestrem, sborem a masopustními maskami. Budete se na to muset do masopustního šapitó přijít podívat sami.