Maska jedné ze Sedmi smrtí

Maškary a masky

Po celou historii Masopustu vyrábíme, upravujeme a ctíme naše vlastní maškary a masky, které Masopustu tvoří tvář. Podílí se na nich děti i dospělí, často pod vedením profesionálních zkušených umělců. Vycházíme z folklórních tradic a zvyků – a se vší úctou k nim si s nimi hrajeme a přetváříme je podle sebe.

Na uměleckém řešení maškar, masek a masopustu jako takového se podílejí např. Jaromír a Zuzana Sléhovi, Lenka Bráfka Svobodová, Adam KrátkýDorotka Krátká, Barbora Sléhová, Milada a Szilárd Borárosovi, Marianna Stránská, Zuzana Vítková, Alžběta Svobodová, Andrew a Kathy Kim, Alison Duddle, Jonny Quick a spousta roztockých i mimoroztockých dětí a dospělých.

Půjčte si masku!

Abyste se na Masopustu cítili jako mezi svými, bez masky se prostě neobejdete.
Nemáte-li svoji, rádi vám ji půjčíme. Níže najdete termíny, kdy je možné přijít a něco si z našeho skladu vypůjčit.

Půjčování masek

  • 14. února 16.00–20.00ateliéru Roztoč Jungmannova (na dvoře za městskou knihovnou), Roztoky
  • 15. února od 11.00 na Zámku v Roztokách
  • Jste-li ale větší organizovaná skupina (tj. větší než 2) a chcete hromadnou masku nebo máte-li větší ambice a rádi si vezmete něco většího a budete s tím v průvodu trochu hrát, ozvěte se, něco vymyslíme.

Vracení masek

Maškary roztockého Masopustu

Královna Masopustu

Královna Masopustu

V čele průvodu jede Královna masopustu – mladá dívka, která pro daný rok převezme vládu nad průvodem a městem. Královnu korunuje její předchůdkyně z minulého roku.

Emeritní královna Masopustu

Emeritní královna

První a stálá královna Masopustu. Po dlouhou dobu k sobě hledala masopustního krále. Po mnohých letech předala žezlo (resp. Maso­pustní právo) dále, ale stále zůstává hlavním průvodcem.

Klibna

Klibna

Podivné zvíře Klibna, cosi mezi kobylou a žirafou, veze Královnu průvodem až na Holý vrch. Při vyvrcholení průvodu je humánně utracena, aby její síla pomohla všem dožít dalšího Masopustu.

Medvěd s medvědářem

Medvěd s Medvědářem

Ženy s Medvědem tančí, muži s ním zápasí, a aby se úplně neurval ze řetězu, hlídá jej zkušený Medvědář. Tanec s Medvědem má přinést plodnost. Statisticky to nicméně podložené nemáme.

Smrtka

Smrtka

Nejvyšší masopustní celebrity, jejichž tanec je symbolem nadcházejícího půstu, jsou Smrtka s Půstem. Jsou to jedny z nejstarších masek, roztocký Masopust provází dlouhé roky.

Půst

Půst

Stejně jako velká část ostatních masek, jsou Smrt a Půst kolektivním dílem mnoha děti a dospělých. Finální podoba a konstrukce je dílem Jaromíra a Zuzany Sléhových.

Bakchus

Bakchus

Bakchus přibyl jako třetí kolo od vozíku ke Smrtce a Půstovi. Jeho poselství je jasné – ukázat, jak na to, než přijde postní doba. Je rozložitý (a rozložitelný) a neustále polyká špekáčky.

Vometačky

Vometačky

Skupina dívek tančících s košťaty tvoří čelo průvodu, vytvářejí místo pro Královnu a její družinu a metou z cesty vše zlé. Jejich oblečení doplňují černé pásy s rolničkami a zdobená košťata.

Opice

Opice

Rozdováděné a podvratné opice si troufnou ledacos. Nikdo si před nimi není ničím jistý. Jak se někde objeví, je dobré se mít na pozoru… Vznikly jako školní práce Dory Krátké a nějak se nám namnožily.

Bubenická kapela

Bubenická kapela

Energickým bubnováním ohlušuje, pardon, ohlašuje čelo průvodu kapela Blabuburo Corps. A to masoskladbami inspirovanými hudbou z celého světa. Kapelu Blabuburo můžete během roku slyšet hrát i na africké bubny.

Modrý jelen s laní

Modrý jelen s laní

Snivý Modrý jelen s Laní a svou družinou se vynořil ze své legendy a říše v Tichém údolí. Od té doby Roztocký masopust provází. Jejich autory jsou Adam Krátký a Dora Krátká a jejich přátelé.

Caprda

Caprda

Bláznivý Caprda je matka Masopustu. A také jméno piva, které jsme vařili k výročnímu 20. ročníku v roce 2017. Ze stejného roku je i veliká maska z dílny Jaromíra a Zuzany Sléhových.

Sedm smrtí

Sedm smrtí

Chůdařská skupina sedmi smrtek pro Roztocký masopust 2017. Na výrobě se podíleli a průvodem šli: D. Krátká, V. Bělochová, J. Tomšů, J. Mirovský, D. László, J. Štěpánek a A. Krátký.

Lední medvědice

Lední medvědice

Velká svíticí Lední medvědice vznikla pod vedením Andrew Kima v Anglii. Vytvořili ji Adam Krátký a Dora Krátká pro Lamplighter's a přivezli s sebou do Roztok. Od té doby nás provází.

Kohout a jeho družina

Kohout a jeho družina

Kohout a jeho družina jsou skupinou velkých svíticích masek vytvořenou v sroce 2018 na workshopu, který vedl Andrew Kim. Kohout je protiváhou Smrti a probírá Klibnu zpět k životu.

Husaři

Husaři

Dva světelní husaři s šavlemi jsou dílem převážně Szilárda Borárose a vznikly na dílně velkých světelných masek v roce 2018.

Dopravní četa

Dopravní četa

Naprosto nutnou součástí Masopustu je skupina mužů, která se stará o dopravu a řízení průvodu. Poznáte je bez problémů podle oranžových dopravních kuželů na hlavách.